admin
Машиніст бульдозера (гірничі роботи) (6 розряд)
Історична довідка. Людина з древніх часів намагалася відійти від ручної праці. Не виключенням став і бульдозер. З’явилася така техніка на початку XX століття. В складі слова «Бульдозер» можна знайти слово, яке в перекладі означає «бик». Що ж їх об’єднує? Існує один варіант, в якому можна сказати, що слово «бульдозер» пов’язаний з сильною твариною, яка бажає потягатися зі слабкою твариною.
Бульдозер вперше почав використовуватися на землерийних роботах і був звичайним фермерським трактором з приробленою до передньої частини металевою пластиною. Тоді таку спецтехніку використовували в основному для розрівнювання земель під насадження. В подальшому вже більше століття бульдозери значно змінилися. Тепер це високотехнологічна техніка, без якої не обходиться жодне будівництво.
Бульдозери представляють собою навісне обладнання на базовий гусеничний або пневмоколісний трактор, що включає відвал з ножами, що штовхає пристрій у вигляді брусів або рами і систему управління відвалом.
Бульдозери застосовують для пошарової розробки та переміщення грунтів 1 – 4 категорії, а також попередньо розпушених скельних і мерзлих грунтів. З їх допомогою виконують планування будівельних майданчиків, зведення насипів, розробку виїмок і котлованів, нарізку терас на крутосхилах, розрівнювання грунту, що відсипається іншими машинами, копання траншей під фундаменти і комунікації, засипку ровів, ям, траншей, котлованів і пазух фундаментів будівель, розчищення територій від снігу, каміння, чагарнику, пнів, дрібних дерев, будівельного сміття і т.п. Широке використання бульдозерів у будівельному виробництві визначається простотою їх конструкції, надійністю і економічністю в експлуатації, високою продуктивністю, мобільністю і універсальністю.
Професійна діяльність. Машиніст бульдозера забезпечує обслуговування і ремонт бульдозера, добре знає призначення і принцип дії різноманітних моделей дорожньої техніки, будову двигунів внутрішнього згорання, вміє знайти характерні неполадки в них.
Машиніст бульдозера – професія широкого профілю. Крім слюсарної справи, він повинен добре розумітися в системах охолодження, змащення і живлення двигунів, знати правила технічної експлуатації екскаваторів з різноманітними видами силового і змінного робочого обладнання, основні дані про організацію і економіку виробництва, з техніки безпеки, а також правила дорожнього руху.
Від машиніста бульдозера вимагається знання основ будівельно – дорожньої справи, властивостей грунтів, будівельних матеріалів, правил дорожнього руху транспорту та суворе їх дотримання.
Машиністу бульдозера необхідно достатнє здоров’я, фізична сила і витривалість, висока гострота слуху і зору, розвинутий окомір (лінійний, площинний, об’ємний), вміння розподіляти і швидко переключати увагу, хорошу зорову пам’ять, бажання працювати з технікою. Разом з професією «Машиніст бульдозера»(гірничі роботи) учні отримують професії «слюсар з ремонту гірничих машин та тракторів» та «машиніст автогрейдера»
Умови праці:
Професія чоловіча, пов’язана зі значними фізичними навантаженнями. Машиніст бульдозера працює в умовах вібрації, підвищеного шуму, в різних погодних і кліматичних умовах, стикається з шкідливими речовинами (мазутом, бензомастилами та ін.). Характерна одноманітна робоча поза-положення «сидячи». Працює позмінно, у тому числі в нічну зміну, індивідуально або в комплексних бригадах.
Машиніст бульдозера може працювати зі змішаним робочим обладнанням. Виробництвом бульдозерів в даний час займаються практично всі провідні зарубіжні фірми, що спеціалізуються в області дорожньо – будівельного машинобудування.
Парк бульдозерів на ВАТ «Полтавський ГЗК» значно оновився завдяки придбанню нових особливо потужних моделей Caterpillar та модернізації серійних.