admin
Водій великовантажних автомобілів БілАЗ
Найбільш масовою професією на автомобільному транспорті є професія водія автомобіля. Доля водія, пасажирів і пішоходів, цілість вантажів, шляхового обладнання і самого автомобіля багато в чому залежать від автослюсаря — спеціаліста, який готує автомашину в дорогу. Автомобіль – колісний безрейковий транспортний засіб, що приводиться в дію власним джерелом енергії. Автомобілями перевозиться понад 70% вантажів, пасажирів – у 10 разів більше, ніж залізницею, в 300 разів більше, ніж авіацією. Таким чином, автотранспорт – важлива складова соціально-економічної сфери суспільства, що істотно впливає на загальний рівень цивілізованості країни.
Історична довідка. Ще в XVII ст. були люди, які намагалися створити екіпаж, до якого не потрібно запрягати коней, але такі екіпажі пересувалися за рахунок зусилля іншої живої сили – самих пасажирів або лакеїв. В цей же час французький інженер Нікола-Жозеф Кюньо створив перший паровий автомобіль-тягач, призначений для артилерійської зброї. Перші спроби не дозволили створити повноцінний автомобіль. За великим рахунком, не були автомобілями і парові омнібуси, що з’явилися в Англії в XIX ст. Будучи занадто важкими, вони споживали величезну кількість води і палива і вимагали ретельної і тривалої підготовки до походу. Омнібуси рухалися повільно, руйнували дороги, програвали залізничному транспорту, який вже тоді з’явився. Але свою роль ці машини в історії автомобілів зіграли – була доведена можливість механічного пересування, створені та випробувані основні вузли і механізми. Однак саме ці, здавалося б, безглузді машини і дали початок історії автомобілів…
Професійна діяльність. У Вищому професійному гірничо-будівельному училищі навчають керувати автомобілем БілАЗ – 75145. Такий автомобіль має довжину 11м 38 см, ширина автомобіля становить 6м а висота 5м58см, при піднятій платформі висота становить 11м. Потужність двигуна становить 1200 кінських сил, вага автомобіля 96 т, вага вантажу – 120 т. Коштує такий автомобіль понад 1 млн. умовних одиниць.
Майстерність водія залежить від точності, швидкості та надійності його дій, наявності у нього певних особистих якостей. Крім цих зовнішніх факторів на поведінку водія впливають також внутрішні, наприклад самопочуття, думки. Саме вони відволікають водія від керування і можуть призвести до аварії. Водію потрібно мати гарну м’язово – рухову пам’ять. Завдяки їй водій, не дивлячись, перемикає механізми керування, але це досягається з часом, внаслідок вправ з водіння. Йому також необхідна розвинена довготривала та оперативна зорова пам’ять, що допомагає подумки бачити всі особливості маршруту, одночасно реагуючи на зміни які відбуваються. Особливо важливим для водія є вміння швидко і правильно оцінити обстановку, що дозволяє уникати дорожньо-транспортних пригод.
Для того, щоб керувати таким автомобілем учні вивчають його будову, правила дорожнього руху, навчаються практичному водінню автомобіля. Пальним для практичного навчання безкоштовно забезпечує Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат. Для вивчення правил дорожнього руху кабінет обладнано комп’ютерною системою “КОМПАН – Т” з повним програмним забезпеченням. Для практичного навчання використовуються автомобілі ГАЗ-53, МАЗ-5549, ВАЗ-2107, БілАЗ-540.
У кожній професії можна виділити найбільш важливі психофізіологічні властивості людини – оператора складної системи, що дозволяють безпечно і якісно виконувати необхідний обсяг робіт.
Для водія такими властивостями є:
- Зорові відчуття.
- Слухові відчуття.
- Відчуття рівноваги, прискорень, вібрацій.
- Пам’ять.
- Мислення.
- Оперативні якості.
- Реакція.
- Емоційний стан.